Vabljeno predavanje: Prehrana in gibanje ali Gibanje in prehrana – predavatelja: Bojan Bajec in dr. Urška Bukovnik

Vabljeno predavanje: Prehrana in gibanje ali Gibanje in prehrana – predavatelja: Bojan Bajec in dr. Urška Bukovnik

Prehrana in gibanje ali Gibanje in prehrana
»Prehrana po meri telesa« in Kako »z glavo« na vadbo
Nekaj napotkov in »fintic« iz prakse za dobro počutje, zdravje in boljšo telesno zmogljivost

Predavanje bo na Abituri v Celju, 20. aprila 2017 ob 18. uri.

 

Za vse, ki se že zavedajo, kako pomembna je osnova našega življenja, prehrana in gibanje, in za vse tiste, ki jih je potrebno »zbuditi«.

Vsebina predavanj:
Problem sodobnega časa je hiter ritem življenja in hrana, ki je zaradi načinov proizvodnje in predelave energetsko in hranilno velikokrat siromašnejša od tiste, ki smo jo poznali pred leti. Veliko število presplošnih in včasih tudi zavajajočih informacij predstavlja dilemo, kako se sploh prehranjevati in kdaj naše telo potrebuje prehranske dodatke. Ker si želimo zdravega, lepega telesa in dobrega počutja, nas hitro premamijo informacije o napitkih in dodatkih, s katerimi prodajalci obljubljajo hitro izgubo maščobne mase in izklesano telo. Ali pa je v tem res rešitev?

Kaj pa šport? Za »svet« športne vadbe se odloča veliko ljudi, žal pa zaradi nepoznavanja zakonitosti pride dostikrat do poškodb, pa tudi do odpora, če vadba ni primerno organizirana (postopnost, pretiravanje, upoštevan regeneracijski čas …). Za vadbo mora posameznik nameniti določen čas, s tem pa spreminja svoj dnevni, tedenski, mesečni, letni in večletni urnik ter postopno vplivati tudi na svoje NAVADE. Za to se je potrebno organizirati, motivirati, kar lahko dosežemo le postopno in na prijazen način do svojega organizma, domačega in delovnega okolja, partnerja …

Na osnovi praktičnih izkušenj boste spoznali osnovne zakonitosti vadbe in dobili pomembne »širše« informacije o spremembah navad, vrednot, stila življenja. Zvedeli boste, kako z »glavo« na vadbo, in dobili napotke in »fintice« iz prakse. Posebnost predavanja je opozoriti na napake, ki jih rekreativci in tudi športniki ne bi smeli početi, in kakšna je prava pot, da posameznik naredi čim več dobrega svojemu organizmu, pa tudi čim manj škode.

Predavatelja:
bojan-bajecBojan Bajec, organizator masovnih športnih prireditev, trener športne gimnastike, kegljanja, plavanja, kondicijski trener pri Kegljaški zvezi Slovenije in koordinator področnega centa Zavoda za šport RS Slovenije ter koordinator športa mladih v MOC. Poleg vsega naštetega je tudi habilitirani predavatelj na Fakulteti za komercialne in poslovne vede in na Abituri.

 

 

 

 

urskaDr. Urška Bukovnik, mag. biotehnol.
Diplomirala je na Biotehniški fakulteti in na isti fakulteti tudi dokončala magistrski študij s področja biotehnologije. Izobraževanje je nadaljevala na Univerzi v Kanzasu v ZDA, kjer je pridobila naziv doktorice znanosti s področja biokemije. Za svoje raziskovalno delo v času doktorskega študija je prejela več priznanj in nagrad in objavila vrsto znanstvenih člankov. Po zaključku doktorskega študija se je usmerila v področje športne prehrane. Svoje izkušnje iz let raziskovalnega dela in znanje več kot uspešno prenaša v prakso. Sodeluje s športniki iz različnih športnih panog (smučarski tek, smučarski skoki, nordijska kombinacija, borilne veščine, deskanje na snegu in druge). Pridružila se je tudi skupini strokovnjakov iz področja medicine športa, kineziologije in psihologije na Fakulteti za šport, s katerimi sodeluje v okviru aktivnosti Inštituta za šport v Ljubljani.

© 2016 - 2024 Abitura, Višja strokovna šola, vse pravice pridržane. | Piškotki